Leczenie niepłodności z wykorzystaniem komórki jajowej dawczyni – na czym polega?

Dawstwo komórek jajowych polega na podarowaniu swoich komórek rozrodczych parom, które leczą niepłodność. Dawczynią może zostać kobieta ciesząca się dobrym zdrowiem, która jest w odpowiednim wieku. Dawstwo jest całkowicie anonimowe, a przyszła dawczyni otrzymuje zwrot kosztów za udział w programie – nawet do 4 700 zł. Jak wygląda cały proces, kto może zostać dawczynią i gdzie się zgłosić?

Oddanie komórek jajowych – najważniejsze kryteria dla dawczyni

Najważniejsze kryteria to wiek potencjalnej dawczyni i jej stan zdrowia. Oddać komórki mogą kobiety, które:

 • cieszą się dobrym zdrowiem (zarówno fizycznym, jak i psychicznym),
 • są w odpowiednim wieku (zwykle od 20 do 34 lat – w zależności od kliniki),
 • nie są obciążone chorobami genetycznymi,
 • nie są nosicielkami chorób zakaźnych (takich jak HIV, wirusowe zapalenie wątroby),
 • posiadają prawidłowe BMI,
 • nie są obciążone nałogami.

Stan zdrowia zostanie sprawdzony w badaniach laboratoryjnych, które zostaną przeprowadzone na koszt kliniki (ich łączny koszt to około 3 000 zł a dawczyni ma do nich wgląd, ma więc okazję do darmowego sprawdzenia swojego stanu zdrowia).

Jak zostać dawczynią?

Aby zostać dawczynią, wystarczy zgłosić się do kliniki leczenia niepłodności, która prowadzi bank komórek. Przykładem jest bank komórek Gameta, w którym procedura kwalifikacji składa się z kilku kroków:

 • Wypełnij formularz na stronie internetowej (zajmie Ci to kilka minut).
 • Skontaktuje się z Tobą pracownik kliniki i przeprowadzi wstępną kwalifikację, odpowie też na Twoje ewentualne pytania.
 • Następny krok to wizyta w klinice – dokładny wywiad lekarski oraz skierowanie na potrzebne badania.
 • Jeśli wyniki badań będą prawidłowe, zostaniesz poproszona o podpisanie zgody na pobranie komórek.
 • Ostatni etap to pobranie komórek w krótkotrwałym, małoinwazyjnym zabiegu punkcji, przeprowadzanym w znieczuleniu. Zabieg poprzedza hormonalna stymulacja owulacji, czyli przyjmowanie preparatów hormonalnych, dzięki którym w ramach jednego cyklu powstanie więcej komórek niż w cyklu naturalnym. 
Zobacz też:  Kto jest matką pierwszego syna Ronaldo?

Pobrane komórki zostaną zamrożone, a następnie wykorzystane w procedurze zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro). Zapłodniona komórka jajowa zostanie wprowadzona do jamy macicy przy pomocy cienkiego cewnika.

Dawczyni otrzyma także zwrot kosztów za udział w procedurze dawstwa – do 4 700 zł. 

Dlaczego dawstwo komórek jest tak ważne?

Wiele kobiet nie może naturalnie począć dziecka ze względu na brak własnych komórek jajowych lub ich niedostateczną jakość. Częste przyczyny takiego stanu rzeczy, to:

 • Przedwczesna menopauza, wygaśnięcie czynności jajników.
 • Nieproporcjonalnie do wieku niska rezerwa jajnikowa.
 • Nosicielstwo chorób genetycznych, które mogłyby być dziedziczone.

Dawstwo może być konieczne także w sytuacjach, gdy wcześniejsze próby z własnymi komórkami jajowymi nie przyniosły rezultatu lub też wystąpiły poronienia. W takich przypadkach para może skorzystać z komórki dawczyni, a do zapłodnienia można wykorzystać na przykład nasienie partnera.

Dawstwo jest całkowicie anonimowe, jednak komórki jajowe dobierane są pod względem cech fenotypowych dawczyni – jej koloru włosów, oczu, karnacji, budowy ciała, a także grupy krwi.

Treść promocyjnaZobacz także:
Photo of author

Justyna

Justyna to doświadczona redaktorka bloga, której pasją jest rodzicielstwo i wsparcie rodziców w ich drodze przez macierzyństwo i ojcostwo. Jej artykuły obejmują szeroki zakres tematów, takich jak zdrowie dziecka, rozwój emocjonalny, porady dotyczące wychowania oraz praktyczne wskazówki dla rodziców. Justyna stara się dzielić swoją wiedzą i doświadczeniem, aby pomóc rodzicom w tworzeniu pełnego miłości i zrozumienia środowiska dla swoich dzieci.

Dodaj komentarz